Godło Polski

Świat w dobie AI – debata o wpływie SI na ludzkość

Wydarzenia
2024-03-18

Świat w dobie AI – debata o wpływie SI na ludzkość

21 marca odbyła się debata pt. „Sztuczna inteligencja: kierunki rozwoju, czerwone linie i wpływ na ludzkość” w ramach wydarzenia z cyklu "AGH NAUKA spotkania". Gościem dyskusji był prof. dr hab. Paweł Lula, Prorektor ds. Nauki UEK.

Postęp w zakresie rozwoju modeli generatywnej AI, z których największą popularność zyskał ChatGPT, wzmacnia oczekiwania dotyczące wynalezienia ogólnej sztucznej inteligencji, która posiadałaby wszystkie przymioty ludzkiego umysłu i byłaby zdolna działać w pełni autonomicznie. Nie wszystkim jednak w smak, że ich dzieła wykorzystywane są do szkolenia AI, czemu dają wyraz w kolejnych pozwach sądowych o naruszenie praw autorskich. Również prawodawcy podejmują działania, żeby tryumfalny marsz sztucznej inteligencji nie podeptał po drodze ludzi. Podczas gdy jedni boją się, że AI zabierze im pracę, drudzy pytają, czy ogromne koszty utrzymania centrów obliczeniowych nie przewyższą potencjalnych zysków. Podczas najbliższego spotkania porozmawiamy z ekspertami o tym, jak będzie wyglądał nowy świat w dobie AI, który rodzi się naszych oczach.

Program wydarzenia:

18:00-19:00 – debata „Sztuczna inteligencja: kierunki rozwoju, czerwone linie i wpływ na ludzkość” z udziałem dr hab. inż. Joanny Jaworek-Korjakowskiej, prof. AGH (Centrum Doskonałości Sztucznej Inteligencji AGH), prof. dr. hab. Pawła Luli (Katedra Systemów Obliczeniowych UEK w Krakowie) i dr. Michała Araszkiewicza (Katedra Teorii Prawa UJ)

19:00-19:30 – pytania do panelistów od publiczności

Wydarzenia z cyklu "AGH NAUKA spotkania" odbywają się z udziałem publiczności oraz są transmitowane na kanale YouTube AGH, gdzie są później dostępne do oglądania. Nagrania publikowane są również w formie podcastów na popularnych platformach streamingowych. Więcej informacji na temat cyklu można znaleźć na stronie spotkania.agh.edu.pl

Plakat debaty pt. „Sztuczna inteligencja: kierunki rozwoju, czerwone linie i wpływ na ludzkość”

O autorze

Redakcja Uniwersytetu Ekonomicznego

Redakcja Uniwersytetu Ekonomicznego